Sprog: DanskEnglishSvenskaNorsk

Enneagram type 7

Entusiasten · Eventyreren · Drømmeren

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Enneagram type 7 kaldes Entusiasten, og også Eventyreren eller Drømmeren. Her finder du en grundig beskrivelse på dansk af type 7: kendetegn, grundlæggende frygt, vinger, kærlighed og relationer, stress og udviklingsvej. I Enneagrammet hører type 7 til hovedcentret sammen med type 5 og 6.

Karakteristika

Enneagram type 7 er optimistiske og iderige mennesker, der er optaget af hvad oplevelser kan udvikle sig til i fremtiden. De er motiveret af alt hvad der er nyt og spændende, og af at udvikle ideer, som ikke nødvendigvis behøver at blive realiseret.

Livet skal for Syvere være sjovt og interessant. Derfor er de eksperter i at give alle oplevelser en positiv betydning og de er hurtige til at se muligheder for nye eventyr. Syvere har ofte et ungt udseende, fordi sorger og byrder har en tendens til at forbigå deres opmærksomhed.

Enneagram type 7 bryder sig ikke om at være låst fast i aftaler og procedurer, for det er vigtigt hele tiden at have et valg og kunne springe videre. Som de også giver udtryk for i deres livlige og lette kropssprog.

Bidrager med

Enneagram type 7 er meget entusiastiske og har altid en god idé eller en plan i ærmet. De er gode til at se det positive i situationen og smitter andre med deres optimisme og engagement.

Trives bedst med

Enneagram type 7 trives bedst med udvikling og valgmuligheder. De holder af miljøer uden for faste dagsordener hvor der dagligt ændres retning og skabes nye tiltag.

Ressourcer

Ændring ved stress

Når Enneagram type 7 er pressede og føler sig begrænsede mister de deres overblik og får oplevelsen af "tunnel-syn" så de kun har øje for detaljen. Bevægelsen går mod type 1, Perfektionisten.

Ændring ved tryghed

Når Enneagram type 7 er ressourcefulde og hviler i sig selv, bliver de mere indadvendte og eftertænksomme. De trækker sig tilbage og nyder at reflektere. Bevægelsen går mod type 5, Iagttageren.

Stregtegning af Enneagram type 7, Entusiasten Enneagrammet med type 7 fremhævet. Rød pil mod type 1 under pres, grøn pil mod type 5 i tryghed.
Type 7 i Enneagrammet. Den røde pil viser bevægelsen mod type 1 under pres. Den grønne pil viser bevægelsen mod type 5 i tryghed. De to blå ringe markerer vingerne, type 6 og type 8.

Du er muligvis Enneagram type 7, hvis du kan genkende følgende

  • Du fascineres nemt af mennesker, oplevelser og alt det nye.
  • Du søger efter stimulering og kan i perioder næsten helt undvære søvn.
  • Du har et ønske om at forblive i godt humør og er god til at peppe en stemning op.
  • Du har altid mange muligheder og du vil til enhver tid sørge for ikke at blive begrænset.
  • Du kan undres over mennesker som oplever livet problematisk og tungt.
  • Du anvender din charme som første forsvarsværk og undgår konflikt ved at snakke dig ud af det.
  • Du har en formidabel evne til at sætte ideer og emner sammen på en ny måde.
  • Dit hoved er fyldt af ideer og planer, og du har det fint med ikke at nå dem alle.

Undertyperne hos type 7

Alle ni typer findes i tre undertyper, alt efter hvilken instinktiv drivkraft der fylder mest: selvopholdende, social eller én-til-én. To mennesker med samme grundtype kan virke overraskende forskellige, netop fordi undertypen farver hele udtrykket.

Den selvopholdende type 7

Den selvopholdende type 7 er den praktiske netværker. Den skaber sig muligheder, samler gode forbindelser og sørger for, at der altid er et behageligt sted at lande. Der er en jordnær opfindsomhed her. Faldgruben er, at komforten bliver et mål i sig selv, og at man aldrig når til det, man egentlig ville.

Den sociale type 7

Den sociale type 7 sætter sin egen tilfredsstillelse på pause for noget større. Den vil bidrage, gøre gavn og opleves som et godt menneske, og den kan udskyde meget for en sag. Faldgruben er, at idealismen bliver en anden slags flugt — man slipper for sig selv ved at være til for andre.

Den én-til-én-orienterede type 7

Den én-til-én-orienterede type 7 lever i det mulige. Den bliver forelsket i ideer, mennesker og fremtidsbilleder og fortæller dem så levende, at andre tror på dem. Faldgruben er, at fascinationen falmer, når virkeligheden melder sig, og at der altid venter noget mere lovende forude.

Type 7 gennem de ni udviklingsniveauer

Enneagrammet beskriver ikke kun hvilken type man er, men hvordan typen ser ud i forskellig form. Riso-Hudson opdeler hver type i ni udviklingsniveauer, samlet i tre spænd: niveau 1, 2 og 3 er de sunde, niveau 4, 5 og 6 er de gennemsnitlige, og niveau 7, 8 og 9 er de usunde. Man bevæger sig mellem dem gennem livet, og ofte gennem en enkelt dag.

Nedenfor beskrives de tre spænd for type 7 i hovedtræk. Riso-Hudson beskriver hvert enkelt af de ni niveauer indgående, og den gennemgang arbejder vi med på vores kurser, hvor du lærer at genkende dine egne bevægelser mellem niveauerne.

De sunde niveauer — 1, 2 og 3

I de sunde niveauer bliver type 7 til stede i det, den allerede har. Glæden bliver dyb i stedet for bred, og evnen til at se muligheder bruges på noget bestemt frem for på alt. Det er her, typens taknemmelighed og livsmod smitter af på andre uden at være en flugt.

De gennemsnitlige niveauer — 4, 5 og 6

Her bliver planlægningen af det næste vigtigere end det nuværende. Type 7 holder mange bolde i luften, siger ja til for meget og springer, så snart noget bliver kedeligt eller svært. Rastløsheden ser ud som energi, men den er også en måde at holde ubehag på afstand.

De usunde niveauer — 7, 8 og 9

I de usunde niveauer bliver flugten desperat. Impulserne overtager, forbruget stiger — af oplevelser, indtryk eller stoffer — og typen kan blive hensynsløs over for dem, der prøver at bremse den. Under overfladen ligger en angst, som farten skulle have holdt væk.

Din personlige udviklingsvej

Enneagram type 7 s udviklingsvej går gennem at slippe fikseringen på at lægge planer og tænke på fremtidsmuligheder, og i stedet være til stede i nuet, uanset hvad det indeholder. Herved udvikles den særlige evne til at forholde sig nøgternt til virkeligheden og Syveren vil opleve at få kontakt til det særlige aspekt af essenstilstanden, hvor der er en næsten overnaturlig sansning i nuet, som er en kilde til uendelig glæde og indsigt.

Balder Vendt-Striim underviser i Enneagrammets type 7 med en tryllestav i hånden
Balder Vendt-Striim underviser i type 7. En tryllestav står for evnen til at se muligheder og gøre det tunge let.
Passion
Grådighed
Fiksering
Planlægning
Særlig evne
Nøgternhed
Essens
Sansning

Ofte stillede spørgsmål om Enneagram type 7

Hvad kendetegner Enneagram type 7, Entusiasten?
Enneagram type 7 er optimistiske og iderige mennesker, der er optaget af, hvad oplevelser kan udvikle sig til i fremtiden. De motiveres af alt nyt og spændende og søger nye eventyr og muligheder.
Hvad kaldes Enneagram type 7 også?
Enneagram type 7 kaldes Entusiasten, Eventyreren eller Drømmeren. Alle navnene peger på en optimistisk, mulighedsorienteret type, der elsker frihed og nye oplevelser.
Hvad er Enneagram type 7's grundlæggende frygt og grundlæggende ønske?
Type 7's grundlæggende frygt er at være fanget i smerte, savn eller begrænsning. Det grundlæggende ønske er at være tilfreds, fri og tilfredsstillet.
Hvordan er Enneagram type 7 i kærlighed og relationer?
Type 7 er sjove, spontane og eventyrlystne partnere, men kan have svært ved forpligtelse og ved at blive i det svære. Når de er trygge, bliver de mere nærværende, fokuserede og villige til at gå i dybden.
Hvad er type 7's vinger, 7w6 og 7w8?
7w6 er mere loyal, ansvarlig og relationsorienteret, mens 7w8 er mere handlekraftig, gennemslagskraftig og målrettet. Vingen nuancerer, hvordan type 7 kommer til udtryk. Læs mere om type 6, Skeptikeren og type 8, Udfordreren.
Hvordan ved jeg, om jeg er Enneagram type 7?
Kig på din motivation, ikke kun din adfærd: type 7 drives af at være tilfreds, fri og tilfredsstillet. Tag en gratis Enneagram test på 360indicator og få en valid indikation.
Hvad er type 7's passion og essens?
Passion: grådighed. Fiksering: planlægning. Særlig evne: nøgternhed. Essens: sansning.
Hvordan leder man en Enneagram type 7?
Giv variation og plads til idéer, men hjælp med at lande dem. Type 7 starter mere end de afslutter. Aftal deadlines og opfølgning frem for at begrænse.
Hvordan sælger man til en Enneagram type 7?
Hold det levende og vis mulighederne. Undgå lange forbehold tidligt i samtalen. Type 7 køber på begejstring, men vil have friheden til at vælge selv.
Hvad er type 7's undertyper?
Type 7 findes i tre undertyper, alt efter hvilken instinktiv drivkraft der fylder mest. Den selvopholdende type 7 er den praktiske netværker. Den sociale type 7 sætter sin egen tilfredsstillelse på pause for noget større. Den én-til-én-orienterede type 7 lever i det mulige.
Findes der en lydbog om Enneagram type 7?
Ja. Bogen Brug dit Enneagram er læst op, og delen om type 7 udgør sin egen titel på 34 minutter. Den er indlæst af Morten Vendt og udgivet af Forlaget Striim under titlen "Brug dit Enneagram - Type 7: Entusiasten - Eventyreren - Drømmeren". Den ligger hos Mofibo, Apple Books, Spotify og Libro.fm.

Vil du dybere ned i type 7? På vores testside 360indicator finder du den udvidede beskrivelse af Enneagram type 7 med video, diagram over vingerne 6 og 8 og bevægelserne mod type 1 under pres og type 5 i tryghed. Se også oversigten over alle ni Enneagram-typer.

Hør type 7 som lydbog

Bogen Brug dit Enneagram er læst op, og delen om type 7 har sin egen titel på 34 minutter. Den er indlæst af Morten Vendt og udgivet af Forlaget Striim under titlen Brug dit Enneagram - Type 7: Entusiasten - Eventyreren - Drømmeren. Serien rummer ti titler: en introduktion og en for hver af de ni typer.

Hør den hos Mofibo, Apple Books, Spotify eller Libro.fm. Se hele serien på ti titler.

Vælg en anden type

1 2 3 4 5 6 7 8 9

← Tilbage til Typerne

Find din egen type

Tag Enneagram-testen på 360indicator, eller kom på vores intro-kursus og find din type med en erfaren underviser.

Køb premium-testenTag en gratis Enneagram test Kom på et Enneagram kursus Se interne kurser Se vores Enneagram uddannelser

Åbne kurser udbydes på dansk i Danmark. Interne kurser (in-house) kan leveres i hele Europa på dansk, engelsk eller svensk.